Event Tickets My Account Advertise About Us Contact Us Archive RSS Newsletters
Monday, August 12, 2013

Everything in Moderation, Except Ice Cream

Everything in Moderation, Except Ice Cream

Jason Ross

I’ve read Americans eat more ice cream than citizens of any other country in the world, and nobody can claim my family and I don’t do our part. During the summer months, we head, nearly every night, to one ice cream shop or another, ending most evenings with a cone; nothing fancy, no sundaes, no sprinkles, or waffle cones—just a simple cone. By this time in August, our sugar consumption reaches unsustainable levels, and I question the logic of transforming a treat into a daily bread. And then there is the cost. Though not an extravagant luxury, daily trips to the ice cream shop force some monetary inquiries not dissimilar to the, “do I really need a latte everyday” line of questioning, and “maybe it’s best not to know how much I spend per month on beer.”

Recently I started keeping a tally, made a few calls to ice cream shops, and came up with some numbers. Here is a non-quality based, incomplete, and purely monetary tally of what a person shells out for a cone/cup* at some of my favorite ice cream shops.

Izzy's $4.64 per cone, 5 oz. scoop (actually 4, plus Izzy scoop) 93 cents per oz.
Crema (Sonny's) $3.70 per cone, 4 oz. scoop 93 cents per oz.
Grand Ole Creamery $4.90 per cone, 6 oz. scoop 82 cents per oz.
Sebastian Joe's $4.85 per cone, 6 oz. scoop 81 cents per oz.
Ben & Jerry's $3.94 per cone, 6 oz. scoop 66 cents per oz.
Nelson's $4.50 filled cone, plus softball sized scoop (estimated 8 oz.) 56 cents per oz.
Yogurt Lab $2.88 for 6 oz. 48 cents per oz.
Conny's Creamy Cone** $1.85 per cone, 6 oz. scoop 31 cents per oz.
Dairy Queen** $1.49 per cone, 5 oz. scoop 30 cents per oz.
Cup and Cone** $1.26 per cone, 6 oz. scoop 21 cents per oz.


*I used the basic cone or cup as the comparative measure—a single, not a kiddie, or some other insulting amount of ice cream, large or small.

**Soft serve ice cream uses cheaper ingredients and sells at a cheaper price than homemade ice cream and might prove an unfair, albeit tasty and satisfying, comparison.

Posted on Monday, August 12, 2013 in Permalink

Comments may be edited for length, clarity, or appropriateness.

Add your comment:

About This Blog

TC Taste answers your restaurant and dining questions, dishes on latest discoveries, reflects on breaking news, and generally bring the plate to the page with a skilled crew of experts: Minnesota Monthly Senior Editor Rachel Hutton, Sustainable Food Correspondent Marie Flanagan, Home Cook Stephanie Meyer, Chef Jason Ross, Savvy Mom Kristin Boldon, Food Writer Joy Summers, and Drinks & Real Food Senior Editor Mary Subialka. Learn more about the TC Taste bloggers.

Have a food-related question? Email rhutton@mnmo.com

Sign up for our monthly dining e-blast:

MNMO Dish Sign-up

The Latest in MNMO

REVIEWS QUICK BITES
Best New Restaurants Mosaic
Icehouse Cool Primebar
Haute Hot Dogs Technique
Culinary Cloning Fika
Birdhouse Takes Flight Corner Table
Best Bars Left Handed Cook
Creative Cocktailing A Lotta Burrata


* Access all reviews here. 

restaurants Blogs - BlogCatalog Blog Directory